Mehmet Bülent GÜRCAN
Kurum Müdürü
RESMİ KURUMLAR
SIKÇA SORULAN SORULAR

Tutuklu/hükümlüye Dışarıdan Kitap Getirebilir miyim? 

Cevap: Evet, ziyaret saatleri içerisinde kitap getirilebilir. 

Dışarıdan Tutuklu/hükümlüye Nasıl Para Yatırabilirim? 
Cevap: PTT aracılığı ile Bingöl Ceza İnfaz Kurumu PTT Şubesi'ne gönderilmek üzere hükümlü/tutuklunun ismini belirterek Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu adresine posta havalesi ile gönderebilirsiniz. Ancak havalenin online değil, normal posta havalesi olması gerekmektedir.
Görüş Gününde Yakınım Kurumda Değilse ? 
Cevap: Görüş gününde tutuklu ve hükümlüler hastaneye veya mahkemeye gitmişler ise dönüş yaptıkları saatten itibaren mesai saatleri dahilinde görüş yaptırılır. 

Dışarıdan Tutuklu/hükümlüye Nasıl Eşya Gönderebilirim? 

Cevap: PTT aracılığı ile (lacivert ve yeşil renkler hariç)Bingöl M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu adresine gönderebilirler. Özel kargo ile gelen koliler kabul edilmeyecektir. 

Avukat G örüşleri Ne Zaman Yapılmaktadır? 

Cevap: Hükümlü ile avukatı, meslek kimliğinin ibrazı üzerine, tatil günleri dışında ve çalışma saatleri içinde, bu iş için ayrılan görüşme yerlerinde, konuşulanların duyulamayacağı ancak güvenlik nedeniyle görülebileceği bir biçimde, açık görüş usulüne uygun olarak görüştürülür. 

Kapal ı Görüşten Kimler Faydalanabilir? 

Cevap: EŞLERİ, ÇOCUKLARI, ANNELERİ, BABALARI, BÜYÜKANNELERİ VE BÜYÜKBABALARI, BÜYÜKANNE VE BÜYÜKBABASININ ANNE VE BABALARI, TORUNLARI ,KARDEŞLERİ, AMCALARI, HALALARI, TEYZELERİ, DAYILARI VE BUNLARIN EŞLERİ, KAYINBABALARI, KAYINVALİDELERİ, KAYINVALİDESİNİN KAYINBABASININ ANNE VE BABALARI, EŞİNİN BAŞKASINDAN OLMA ÇOCUĞU, TORUNUNUN ÇOCUĞU, VASİLERİ, KAYYIMLARI, KARDEŞİNİN ÇOCUĞU VE EŞİ, KAYINBİRADERLERİ, BALDIZLARI, YENGESİ, ENİŞTESİ, GÖRÜMCELERİ, GELİNİ, DAMADI akrabalık derecelerini belgeleyerek ziyaret edebilir. 

Görüş hakkı dışında hükümlü veya tutuklunun görüşmek istediği 3 kişi (yakınlık derecesi önemli değildir) ile görüş hakkı her ayın son haftası yapılmaktadır. Cezaevine gelen hükümlü ve tutuklular cezaevine girişleri sırasında görüşmek istedikleri 3 kişiyi yazılı olarak beyan ederler. Ziyarete gelecek olan bu kişiler açık kimliklerini (nüfus cüzdanı ve fotokopisi) ve adreslerini belgelemek (ikametgah ilmühaberi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği) suretiyle bu haktan yararlanırlar. Bu ziyaretçiler ölüm, ağır hastalık, doğal afet hükümlü ve tutukluların nakli ya da ziyaretçilerin ziyaret olanağını ortadan kaldıracak yerleşim yeri değişikliği gibi zorunlu haller dışında değiştirilemez. Bunların dışındaki tutuklu/hükümlü ziyaretçileri, Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığından yazılı izin alarak mesai saatleri içinde gelerek kapalı görüş yapabilirler. 
Aylık Açık Görüşten Kimler Faydalanabilir? 
Cevap: Hükümlü / tutuklunun annesi, babası, eş ve çocukları. 
G örüş Saatimi Nasıl Öğrenebilirim? 
Yakınıma Yiyecek İçecek Getirebilir miyim ? 
Cevap: Adalet Bakanlığının ilgili genelgesinde belirtildiği üzere hükümlü ve tutuklular kendilerine verilen iaşe harici ihtiyaçlarını kurum kantininden temin etmektedirler. Dolayısıyla içeri yiyecek içecek girişi yasaktır. Açık görüş günlerinde hükümlü ve tutuklular daha önceden kantinden temin ettikleri yiyecek ve içecekleri yakınlarıyla görüş yerlerinde tüketebilirler. 

Yakınımla Ne Kadar Görüş Yapabilirim ? 

Cevap: Adalet Bakanlığın konuyla ilgili yeni genelgesinde belirtildiği üzere görüş süresi yakınıyla görüşmeye başladığı andan itibaren geçerlidir ( yarım saatten az bir saatten çok olamaz ). 

Açık Görüş Günleri Değiştirilebilir mi ? 

Cevap: Belirlenen kurallar çerçevesinde açık görüş günleri kurum idaresi tarafından belirlenmiştir. Değiştirilemez. 
H ükümlü/tutuklulara Verilmek Üzere Alınacak Giyim Eşyalarının Miktarı

Cevap: Bir adet palto ve mont, 2 adet ceket 1 adet hırka, 4 adet pantolon, 4 adet gömlek, 2 adet kazak, 1 adet spor ayakkabı, 1 adet kışlık ayakkabı, 1 adet iskarpin, 3 adet tişört, 
2 adet kravat, 1 adet kemer, 1 adet mest, 1 adet tespih, 2 adet kuş( diğer hükümlü/tutukluların rızasının olması şartı ile ), 5 adet kitap, 1 adet duvar saati, 1 adet bağlama, 1 adet ud, 1 adet gitar, 1 adet kemençe, 1 adet flüt, 1 adet mızıka, 
1 adet protez bacak, 1 adet protez ayak, 1 adet protez kol, 1 adet protez el. 
Ö N E M L İ N O T : 
1- ÇALGI ALETLERİ HER ODADA BİR ADET BULUNACAKTIR, 
2- HÜKÜMLÜ/TUTUKLUNUN GÖRÜŞ GÜNÜ DIŞINDA EŞYASI KABUL EDİLMEYECEKTİR, 
3- HÜKÜMLÜ/TUTUKLUYA GETİRİLEN GİYSİLER MAVİ, LACİVERT VE ASKERİ KAMUFLAJ RENGİNDE OLMAYACAKTIR. 
4- KURUMA HİÇBİR SEBEPLE İLAÇ ALINMAYACAKTIR.
5- KURUMUMUZ EMANET EŞYA KAYIT SİSTEMİ 01.01.2010 TARİHİ İTİBARİYLE UYAP ( ULUSAL YARGI AĞI PROJESİ ) KAPSAMINDA BİLGİSAYARDA KAYIT ALTINA ALINMAKTADIR. BU NEDENLE İÇ ÇAMAŞIRI, YÜN İÇLİK, ÇORAP, PİJAMA, EŞOFMAN, HAVLU, BORNOZ, SECCADE, TERLİK İLE KURUMUMUZ KANTİNİNDE SATIŞI YAPILAN EŞYALAR KABUL EDİLMEYECEK, KANTİNDEN TEMİN EDİLECEKTİR.

Telefon Görüşmesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?

Cevap: 1.TELEFON FATURASININ ASLI (SON DÖNEME AİT OLACAK) 
2.VUKUATLI NÜFUS KAYDI ÖRNEĞİ (FATURA SAHİBİNİN HÜKÜMLÜ VEYA TUTUKLUYLA YUKARIDA BELİRTİLEN AKRABALIK DERECESİNİ BELİRTEN VE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINAN BELGE.) 
3.NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ (FATURA SAHİBİNE AİT) 
4.İKAMETGAH İLMÜHABERİ (FATURA SAHİBİNE AİT VE MUHTARDAN) 
5.CEP TELEFONLARI İÇİN; HATLI İSE FATURA, KONTURLU HAT İSE ABONELİK SÖZLEŞMESİ 
BU BELGELER AÇIK VEYA KAPALI GÖRÜŞ YOLUYLA VEYA POSTA VASITASIYLA CEZA VE İNFAZ KURUMLARINA ULAŞTIRILABİLİR. 

SİTEMİZİ
 
T.C. BİNGÖL M TİPİ KAPALI VE AÇIK CEZA İNFAZ KURUMU Resmi Web Sitesi © 2016 Tüm Hakları Saklıdır WebPortal Merve BOZAN